Pojezierze Gnieźnieńskie
serdecznie zapraszamy
Start Organizacja Braliśmy udział w IX Sterze na Bydgoszcz

Informacje

Kontakt:

STOWARZYSZENIE POD ŻAGLAMI

ul. Piastowska 11
62-240 Trzemeszno
NIP: 7842489548
REGON: 302320975

biuro@stowarzyszeniepodzaglami.pl

Braliśmy udział w IX Sterze na Bydgoszcz Drukuj

Za nami trzecia już wyprawa kajakowa do Bydgoszczy. 18 czerwca uczestniczyliśmy w paradzie jednostek pływających podczas jednego z największych wodnych festiwali w Polsce - IX Steru na Bydgoszcz. Zanim jednak przystąpiliśmy do parady, która zaczęła się o godz. 17:00 od rana czekało nas sporo atrakcji… Około godziny 9:30 rozpoczęliśmy spływ w Kruszyńcu koło Bydgoszczy. Tym razem trasa spływu w głównej mierze przebiegała przez Kanał Bydgoski. Rozpoczęliśmy z miejsca, gdzie Górna Noteć wpływa do Kanału Bydgoskiego, następnie dopłynęliśmy do pierwszej śluzy na naszej trasie, czyli do Śluzy Osowa Góra.

Pierwsze śluzowanie przebiegło bardzo sprawnie, podobnie następne na Śluzie Prądy. Obie śluzy umożliwiły podnoszenie jednostek pływających o ponad 3 m i obie powstały w XVIII w. Kolejną śluzą na naszej drodze była Śluza Czyżkówko oraz  Śluza Okole obie oddane do użytku w 1915 r. i obie są jednymi z najwyższych śluz w Polsce. Ponadto Śluza Okole była jedną z scenerii jednego (bądź dwóch) z odcinków serialu Czterej pancerni i pies. Ostatnią śluzą na naszym szklaku była Śluza Miejska. Podczas spływu mieliśmy możliwość poznawania wiele ciekawostek dotyczących kanału bydgoskiego jak i wszystkich śluz na trasie, a wszystko to dzięki Panu Tomaszu Izajaszowi – dyrektorowi Muzeum Kanału Bydgoskiego, który wspólnie z nami spędził sobotnie przedpołudnie w kajaku.

Po zakończeniu spływu tradycyjnie udaliśmy się do Kubryka, gdzie posililiśmy się i nabraliśmy sił na dalszy ciąg wieczoru. Z uwagi na szereg imprezy towarzyszących czekało na nas wiele atrakcji na Wyspie Młyńskiej, m.in. koncerty, wodne pokazy czy zabawy dla dorosłych i dzieci.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom spływu i zapraszamy do obejrzenia galerii oraz filmu z parady jednostek pływających. Około 16 minuty startuje nasza grupa kajakarzy. https://www.youtube.com/watch?v=ghd785Wo2L4

Przedstawiamy jeszcze film z naszej perspektywy i przedstawiający naszą sobotnią przygodę : https://www.youtube.com/watch?v=YbUF9_mOFp4&feature=youtu.be

I na koniec w ramach  przypomnienia  link do publikacji pokazujący historię i piękno Kanału Bydgoskiego :

http://repozytorium.ukw.edu.pl/bitstream/handle/item/325/dombrowicz_januszewski_stary_kanal_bydgoski.pdf?sequence=1
 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z  publikacją i obejrzenia obszernej foto-relacji