Pojezierze Gnieźnieńskie
serdecznie zapraszamy
Start Rejsy Odkrywamy walory turystyczne rzeki Mała Wełna

Informacje

Kontakt:

STOWARZYSZENIE POD ŻAGLAMI

ul. Piastowska 11
62-240 Trzemeszno
NIP: 7842489548
REGON: 302320975

biuro@stowarzyszeniepodzaglami.pl

Odkrywamy walory turystyczne rzeki Mała Wełna Drukuj

 

 

 W dniu 28.06.2014r. odbył  się spływ kajakowy po rzece Mała Wełna. Rzeka ta liczy ponad 83 kilometry i jest lewym dopływem Wełny, do której uchodzi w miejscowości Rogoźno. W tym dniu spływ rozpoczął się od miejscowości Zakrzewo gdzie, po szybkim zwodowaniu kajaków odbyła się odprawa.

Po omówieniu zasad bezpieczeństwa oraz po nauce pływania na kajaku, uczestnicy ruszyli Małą Wełną w kierunku Kłecka. Już  po kilkuset metrach trzeba było wysiąść z kajaków i przenieść je przez  nieczynną śluzę. Następnie po niedługim odcinku uczestnicy wpłynęli na Jezioro Gorzuchowskie, które jest zbiornikiem przepływowym, leżącym w zlewni Małej Wełny na terenie gminy Kłecko. Dalsza trasa spływu wiodła wzdłuż jeziora, które ma kształt silnie wydłużony, a w jego części północnej znajduje się nasyp kolejowy, za którym wpływa się na Jezioro Gorzuchowskie Małe. Przebijając się przez zarośla i trzciny uczestnicy spływu wpłynęli na Rzekę Mała Wełna. Po niedługim odcinku, który wiedzie przez centrum Kłecka i pokonanie wąskiego wejścia uczestnicy wpłynęli na Jezioro Kłeckie. Przez które rzeka  Mała Wełna przepływa w dalszym swoim biegu. Płynąc przez jezioro Kłeckie uczestnicy spływu mijali „język” – groblę. Według podań usypaną przez Szwedów podczas „potopu”, którzy nosili ziemię we własnych hełmach.  Przesmyk ten to dzisiaj jest największym utrudnieniem do swobodnego żeglowania po jez. Kłeckim, ponieważ przy niskim stanie wody, większe jednostki nie są w stanie tamtędy przepłynąć. Minąwszy groblę wszyscy dotarli szczęśliwie do przystani Klubu „Turbina”, mety spływu. Na przystani dzięki gościnności Pawła Wojtczaka, uczestnicy po trudach spływu przy ognisku mogli się wysuszyć i posilić się pieczoną kiełbaską.  

Spływy kajakowe po rzekach Wełna i Mała Wełna są organizowane w ramach projektu współpracy  "Turystyczny rozwój regionu poprzez tworzenie szlaków kajakowych" finansowanego ze środków Unii Europejskiej z programu oś 4 Leader PROW 2007-2013, realizowanego przez LGD Stowarzyszenie Światowid, Stowarzyszenie LGD Dolina Wełny i Stowarzyszenie LGD Kraina Trzech Rzek.

Stowarzyszenie pod Żaglami organizuje spływy na zlecenie Stowarzyszenia Światowid.