W dniu 11 listopada 2023r. Stowarzyszenie pod Żaglami zorganizowało rajd rowerowy pod hasłem „W hołdzie Wolności” miejscami pamięci naszej gminy. Grupa 24 miłośników turystyki rowerowej po szkoleniu co do bezpiecznego zachowania się na drodze, wyruszyła z placu Ks. Kosmowskiego o godz.. 8.30 w kierunku cmentarza parafialnego. Tam w chwili zadumy zapaliliśmy znicze na zbiorowej mogile pomordowanych we wrześniu 1939 r, oraz pod pomnikami Powstańców Wielkopolskich i uczestników Wiosny Ludów. Zwartą grupą, wyposażeni w biało-czerwone flagi ruszyliśmy w kierunku Trzemżala, gdzie zapaliliśmy znicz pod obeliskiem upamiętniającym zasłużonego Powstańca Wielkopolskiego majora Mieczysława Palucha, urodzonego właśnie w tej miejscowości. Kolejny nasz cel to Kozłowo – tam pracował i został zamordowany kolejny zasłużony Ziemi Trzemeszeńskiej Wojciech Bąk. Przez Jastrzębowo i Grabowo dotarliśmy na cmentarz w Kruchowie do kolejnego miejsca pamięci w naszej okolicy. Tam spotkała nas miła niespodzianka – poczęstunek wspaniałymi rogalami marcińskimi (wypiekane rokrocznie przez parafianki i święcone w tamtejszej świątyni na sumie) . W tym roku właśnie w Kruchowie o 11.11 odśpiewaliśmy hymn w połączeniu z całym krajem i Trzemesznem. Zrezygnowaliśmy z dotarcia do Kocinia , ze względu na występujące po drodze w tym roku na trasie liczne kałuże i bardzo grząską nawierzchnię. Pozostał jeszcze 1 przystanek przy pomniku wydarzeń wrześniowych 1939r. w Niewolnie. Rozstawaliśmy się w przeświadczeniu, że wybraliśmy właściwy sposób na uczczenie rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Wszystkim uczestnikom dziękujemy, że wybrali się z nami na wspólne świętowanie.

Rajd zrealizowano ze środków Stowarzyszenia Pod Żaglami